Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
2451
BLOG

MasterCard obniżył stawki interchange fee

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Gospodarka Obserwuj notkę 25
Dlaczego stawki opłaty interchange są w Polsce wyższe niż w zachodniej Europie? Nikt nie próbował odpowiedzieć na to pytanie, a zrozumienie tego mechanizmu jest bardzo ważne dla toczącej się tu debaty. W krajach takich jak Wielka Brytania, Holandia czy inne, płatności kartą są 2-3 razy wyższe, niż w Polsce. W przypadku kart kredytowych u nas jest to ok. 34 euro, w Wielkiej Brytanii 77 euro, a w Holandii 101 euro. W przypadku kart debetowych te kwoty są niższe, ale proporcje podobne. Liczba kart na rynku na Zachodzie Europy przeszło dwukrotnie przewyższa liczbę ludności, więc technologia jest już wszechobecna. W Polsce nie ma takiego efektu skali, jak na rynkach lepiej rozwiniętych. U nas rynek wciąż się tworzy i koszty ponoszone przez operatorów i banki są wyższe, bo ciągle wymagają inwestycji. Wiele osób, szczególnie starszych, boi się kart płatniczych – ile babć w Polsce posługuje się kartami? Niemniej polski rynek rozwija się bardzo szybko, jest bardzo innowacyjny, a emitenci prześcigają się w pomysłach na promocję i upowszechnienie technologii. Polska jest europejską potęgą płatności bezstykowych – nigdzie w Europie ta technologia nie rozwinęła się tak szybko. A opłaty interchange ciągle spadają.
 
Jeśli wprowadzi się odgórne limity, ten rozwój zostanie gwałtownie zahamowany. Obecnie pojawiają się nowe metody płatności – organizacje kartowe, banki i operatorzy telefonii komórkowej prześcigają się w innowacjach. Wchodzą do obiegu nowe formy płatności elektronicznych, które wkrótce pozwolą – bez udziału karty – zapłacić np. telefonem w osiedlowym warzywniaku. Ten rozwój zostanie zahamowany, bo przy administracyjnej redukcji opłat interchange zabraknie zachęt do wprowadzania innowacji, które wymagają nakładów i muszą być dla kupców atrakcyjniejsze od kart płatniczych. Nikt na tym znacząco  nie zyska. Prawie – poza wielkimi sieciami handlowymi i usługowymi.
 
Najbardziej efektywna i skuteczna jest samoregulacja. Konkurencja. Nacisk rynku. Na skutek tej presji zarówno MasterCard, jak VISA obniżyły opłatę interchange w ostatnich miesiącach. Obniżki są znaczące – sięgają nawet ¼ poprzedniego poziomu - i zbliżone do poziomu postulowanego przez NBP w niedawnym raporcie. I nie trzeba było do tego z gruntu socjalistycznych nakazów ustawowych. 
 
Jeśli politycy, bez rozpoznania dogłębnie problemu, podejmą decyzje o regulacji, mogą – wbrew swoim intencjom – zrujnować rynek płatności bezgotówkowych. Stracą na tym klienci, a potencjalnie i budżet państwa. Apelujemy o wstrzymanie się z regulacją do momentu  pełnej oceny wpływu na rozwój rynku bezgotówkowego ogłoszonych przez organizacje kartowe. Skutki działań polityków – którzy robią to zapewne w dobre wierze – mogą być po raz kolejny odwrotne do zamierzonych.

 

Blog sponsorowany

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka